Czy organizm może funkcjonować bez glutationu?

Czy organizm może funkcjonować bez glutationu?

Procesy, gdzie czynny udział bierze glutation, z pewnością należą do tych, dzięki którym nasz organizm jest w stanie poprawnie funkcjonować. Nie tylko działa on jak naturalny utleniacz, walczący z wolnymi rodnikami (dzięki czemu przeciwdziała chorobom nowotworowym, śmierci i starzeniu się komórek), stymulant oddziałujący na układ immunologiczny oraz substancja zajmująca się detoksykacją. Korzyści związane z glutationem można jeszcze długo wymieniać, co się jednak stanie, gdy zabraknie tego pełnowartościowego składnika w naszym organizmie? Tego dowiesz się z niniejszej treści zamieszczonej poniżej. 

Brak tej substancji w organizmie – objawy 

Czy nasz organizm jest sobie w stanie poradzić bez glutationu? Praktycznie nie. Wraz z brakiem tej substancji, która tworzy naturalną barierę ochronną, każda komórka byłaby narażona na różne czynniki, a w tym na utlenianie, czy też bakterie oraz wirusy. Można również zwrócić uwagę na narządy, w których ta substancja znajduje się w największym stężeniu. Jednym z nich jest między innymi wątroba. Warto zdać sobie sprawę z tego, że głównym zadaniem glutationu jest chociażby detoksykacji. Gdyby zatem go zabrakło, w takim przypadku narząd ten narażony byłyby na gromadzące się toksyny. Stymuluje on również układ immunologiczny, dzięki temu, że zwiększa produkcję białych krwinek. Bez nich bylibyśmy bardziej narażeni na choroby i dolegliwości różnego typu. 

Co wpływa na niekorzyść tej substancji

Na glutation i jego poziom w naszym organizmie działa wiele czynników, do których można zaliczyć między innymi stres, jak i inne choroby. Duże znaczenie ma również to, co na co dzień spożywamy. Wytwarzaniu się tej substancji z pewnością nie służą chociażby mocno przetworzone produkty, wzbogacane najczęściej o liczne konserwanty, czy też emulgatory. Warto zatem o to zadbać, planując swój jadłospis. Glutation wspiera się również suplementacją, za pomocą której można ponadto zadbać o odpowiedni poziom chociażby selenu, l karnityny, manganu, chromu, kwasu liponowego, czy też witamin, w skład których przykładowo wchodzą witamina B complex, K2 MK7, B3, D3, C, B12, jak również koenzym Q10. Myśląc o swoim zdrowiu, jak i o swoich bliskich, warto zastanowić się nad takim wsparciem organizmu.